Letná škola 2
Letná škola
Škola aj cez prázdniny? Prečo nie! Tentokrát však bez školského zvončeka, školských lavíc a učebníc iba tak, pretože nás to baví. Baví nás cez prázdniny súťažiť, hrať sa riešiť zaujímavé ekohry . A prečo škola? Lebo nám ju zorganizovali pani učiteľky a obecný úrad sa postaral o to, aby nám na tieto činnosti nechýbala energia a zabezpečil nám občerstvenie. Ďakujeme a tešíme sa na ďalšie pokračovanie Letnej školy.
5
Liptov
24. 6. 2019 sme sa spolu s ďalšími dvomi malotriedkami vybrali na posledný celodenný výlet až na Liptov, konkrétne do športového areálu XSPORT. Tu sme sa mohli zúčastniť rôznych netradičných športových aktivít. Veľkej obľube sa tešila ľukostrelba, aquazorbing, bungee running a štvorkolky. Úsmev na perách u nás vylúdili okuliare opitosti, ale i bludisko a trampolíny. Určite sme tu neboli naposledy!
21
Rozprávková škola v prírode Tramptária Krahule
V dňoch 10.06.2019 až 14.06.2019 sa žiaci našej školy zúčastnili rozprávkovej školy v prírode Tramptária Krahule. Turistická ubytovňa Konica, v ktorej sme bývali, je obklopená krásnou prírodou a lesmi Kremnických vrchov, ktoré sú zároveň geografickým stredom Európy. Žiaci tu mali bohatý program a svoje sily si zmerali spolu so svojou animátorkou Ninkou, s ktorou zdolali cestu priamo do stredu Európy, kde navštívili kostol svätého Jána Krstiteľa, vystúpili na Krahulskú rozhľadňu a pokochali sa pohľadom na Kremnické vrchy a mesto Kremnicu. Tiež ukázali svoju zdatnosť a šikovnosť v kráľovských remeslách, a to v šperkárstve, maľovaní, športe, lukostreľbe, jazde na koníkoch, jazde na autíčkach Plasma Car, tanci a divadle. Žiaci sa tiež zúčastnili veľkolepej korunovácie kráľa a kráľovnej, kráľovského bálu, Talentmánie a zábavného programu Tipovačka. A keďže nazbierali v aktivitách najviac tramptárov, vyhrali Kráľovsky poklad plný chutných sladkých prekvapení. Zážitky zostanú a nové ich ešte len čakajú.
18
Volavkine výtvarné dni
V 23. ročníku výtvarno- umeleckej súťaže Volavkine výtvarné dni naši žiaci súťažili s viacerými plnoorganizovanými školami a opäť boli úspešní. Z úspechu sa tešíme a dievčatám – Natálke Ilášovej a Ninke Ďurinovej srdečne blahoželáme.
8. máj - Deň víťazstva nad fašizmom
Kladením vencov k pamätníkom pripomínajúcim obete doposiaľ najväčšieho vojnového konfliktu, známeho ako 2. svetová vojna, si každoročne pripomíname víťazstvo nad fašizmom. Tento rok to už bolo po 74.-krát.
Deň matiek
- 7
Zober loptu, nie drogy
V rámci projektu „Zober loptu , nie drogy“ sa žiaci našej školy venovali v posledný marcový týždeň zvyšovaniu telesnej zdatnosti, ale aj rozvoju morálno- vôľových vlastností prostredníctvom športových popoludní. Aby bola naplnená základná filozofia projektu, vyučujúce sa snažili pripraviť také športové aktivity, ktoré sú pre žiakov atraktívne a populárne. Žiaci si teda zahrali hlavne vybíjanú a futbal.
42
Marec mesiac knihy
V mesiaci marec sme viac, ako po iné mesiace navštevovali v rámci vyučovania , ale aj pobytu v ŠKD, školskú knižnicu, kde sme strávili príjemné chvíle s knihou. Boli sme pozvaní aj do obecnej knižnice, kde pani knihovníčka upriamila našu pozornosť najmä na nové knižné tituly. Čas pred popoludňajším oddychom na lôžku sme sa snažili spríjemniť našim malým kamarátom z materskej školy čítaním rozprávočky na želanie . Boli to príjemné chvíle nielen pre malých škôlkarov ale aj pre nás žiakov ZŠ.
Deň vody
Prvýkrát bol Svetový deň vody vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie Spojených národov v roku 1992 na konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji, ktorá sa konala v Rio de Janeiro v Brazílii a pripadol na 22. marec 1993. Aktuálnosť a význam Svetového dňa vody je daná aj skutočnosťou, že na svete viac ako dve miliardy ľudí trpí nedostatkom pitnej vody, nemá prístup k vode. V súčasnej dobe žije na svete 2.1 miliardy ľudí v domácnostiach bez bezpečnej pitnej vody, čo ovplyvňuje ich zdravie.
My tu na Slovensku a v našej obci našťastie problém s pitnou vodou nemáme. Máme tu aj prameň- Studničku, ktorú navštevujú aj obyvatelia z okolitých obcí. Aj nám deťom dobre padne, najmä v horúcich letných dňoch osvieženie dúškami vody z nášho prameňa. My sme si tento deň pripomenuli vychádzkou k miestnemu potôčiku a k Studničke. Cestou sme si zároveň zopakovali pravidlá cestnej premávky.
3
Jarná vychádzka do prírody
- 7
Slávik Slovenska
18.03.2019 sa na našej škole konalo školské kolo speváckej súťaže „Slávik Slovenska“. Bol to už jeho 29. ročník a žiaci zaspievali rôzne druhy ľudových piesní a výsledky sú nasledovné:
I. kategória: žiaci ročníkov 1.-3.
1. miesto: Ela Tomková – 3. ročník
2. miesto: Nina Ďurinová – 3. ročník
3. miesto: Laura Pavlíková – 3. ročník
II. kategória: žiaci ročníkov 4.-6.
1. miesto: Annamária Gažiová – 4. ročník
2. miesto: Ondrej Fiksel – 4. ročník
3. miesto: nebolo udelené
HK - obvodové kolo
Zápis do 1. ročníka
Fašiangový karneval
Náučný koncert „Ľudové hudobné nástroje“ - Gajdošská dvojka Bosoráci z Piechova
V utorok, 19.02.2019 sa v ZŠ Horné Lefantovce konal výchovný koncert pre žiakov 1. stupňa, ktorý bol zameraný na históriu a poznanie starých hudobných nástrojov. Koncertom nás sprevádzal sympatický pár, Matej Beňo a Dominika Poláková, ktorí si hovoria Bosoráci z Piechova. Boli oblečení v krojoch, čo vytváralo nezameniteľnú atmosféru.
Postupne nám predstavili veľa zaujímavých hudobných nástrojov od koncovky, cez píšťaly, ozembuch, gajdy, fujaru, husle až po akordeón. Na nástroje nielen hrali, ale rozprávali aj ich históriu, či spôsob výroby. Každý nástroj nám predviedli a spestrili ich tóny ľúbozvučným spevom. Predstavenie bolo sčasti interaktívne, kde si žiaci mohli vyskúšať odzemok a hru na ozembuch. Počas jednej hodiny sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých informácií, zaspievali si známe slovenské ľudové piesne, no a aj si zatancovali.
Na záver sme si hudobné nástroje poprezerali aj vyskúšali. Obdivovali sme gajdy, vyrobené zo zvieracích koží a hlavne krásnu fujaru, ktorá je symbolom slovenskej ľudovej kultúry. Okrem toho sme si uvedomili silu poznania našej minulosti a tradícií. Koncert bol zábavný a poučný.
Hviezdoslavov Kubín
V tento škol. rok sa školské kolo HK konalo 13. 2. 2019. Súťažilo sa v dvoch kategóriách: v kategórii poézia a v kategórii próza. Všetci súťažiaci sa snažili podať čo najpresvedčivejší výkon .Niektorí súťažiaci mali aj trému, ktorá nebola práve najlepšou kamarátkou pri prednese. Práve ona spôsobila, že podaktorým niekedy „vypadol“ text. Snaženie súťažiacich ocenila porota, ktorá pozostávala z pani učiteliek: Lenickej, Škulovej a Jankulovej . Porota rozhodla nasledovne:
Kategória poézie:
1. Elka Tomková - 3. roč.
2. Annamária Gažiová - 4.roč.
3. Filip Jagdwirth - 3. roč.
Kategória prózy:
1. Ondrej Fiksel – 4. roč.
2. Ninka Ďurinová – 3. roč.
3. Marko Gubiš – 4. Roč.
Víťazom samozrejme gratulujeme a už sa tešíme na budúci škol. rok na nové texty ,ktoré odznejú z úst ďalších recitátorov .
Polročné vysvedčenie a vyhodnoteie jeseného zberu papiera
Bábkové divadlo
25.01.2019 – Staré divadlo „Prdiprášok doktora Proktora“
Autor: Jo Nesbo, nórsky hudobník a spisovateľ
Zvláštny chlapec Bule a šikovná Lisa sú susedia. Spriatelia sa so zvláštnym vynálezcom doktorom Proktorom. Doteraz neuznaný vedec vynašiel prdiaci prášok a spočiatku nie príliš použiteľná vec sa ukáže ako ten najúžasnejší vynález na svete. Bule s Lisou vymyslia plán, ako by mohli silnejšiu verziu prášku predať NASA. Lenže hrdinom sa do cesty postavia drsní zločinci. Ich pričinením sa Bule, Lisa a doktor Proktor ocitnú vo víre nebezpečných situácií, kde im ide doslova o krk. Ktovie, ako by to dopadlo, nebyť kamarátstva, vynaliezavosti a statočnosti troch hrdinov
Zimné radovánky